UNDERDOSE - TILT
Slovenský Seattle nie je Prešov, ale Nitra. Toto je naozaj špičková domáca nahrávka a ak aj neexistuje škatuľka ako dark progressive grunge, tak album TILT ju práve vytvoril.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Tech/BDM monštrum WORMED vydalo v marci tohto roku svoj tretí dlhohrajúci album a osobne mám z neho naozaj veľkú radosť, dnes to ale veľmi rozpisovať nebudem, keďže v zásade platí to, čo o predošlom, tri roky starom „Exodromos“ (Najprv teda k organizačným zmenám – s „Krighsu“ sa Madridčania presťahovali od Willowtip Records k Season Of Mist a novým bubeníkom sa v roku 2014 stal G-Calero. Zvyšok zostavy po starom, keďže čo funguje, to netreba opravovať, a WORMED sú navyše natoľko špecifickí, že aktuálni členovia by mohli byť aj tak trochu nenahraditeľní. Dúfam, že odchod gitaristu J.Olivera, ktorý sa oficiálne rozlúčil 13. júna tohto roku, to nepotvrdí.
Novinka má necelých 35 minút a obsahuje desať skladieb, pričom osmička „57889330816.1“ je skôr sci-fi industriálne intermezzo plné znepokojivých ruchov, podfarbujúcich zlovestný recitatív. Zvyšná deviatka prináša pre skupinu typický mimoriadne brutálny, výbušný, absolútne odľudštený natlakovaný death metal, postavený ale na veľmi technickej, komplikovanej, často pokrútenej a disharmonickej hre. Našťastie sú tieto skladby paradoxne vo výsledku skôr priamočiaro zdrvujúce a ohromujú hudbou ako takou, nie bežnému vnímaniu odolávajúcou až zvrátenou pretechnizovanosťou, ktorá ma odradila napríklad u GIGAN.
V prípade WORMED je ich zmes často strojovo, kyborgsky pôsobiacich riffov, náklepov, explózií zlovestných harmónií a niekedy skoro bolestivých disharmónií, oživených nasamplovanými, bázeň z nekonečných a ďalekých priestorov vyvolávajúcimi zvukmi fungujúcim soundtrackom k desivým príbehom odohrávajúcim sa buď svetelné roky ďaleko a hovoriacim o živých formách, s ktorými sa stretneme až v budúcnosti, prípadne k obrazom ukrytým hlboko v ľudskom podvedomí či k víziám ďalších stupňov ľudskej evolúcie. Na pôsobivosti im dodáva čistý, čitateľný, ale na druhej strane drviaci zvuk, a zbierka Phlegetonových extrémnych vokálnych registrov. Sťažnosti na „nezrozumiteľnosť“ sú neopodstatnené, BDM má znieť neľudsky, v prípade tejto bandy obzvlášť.
WORMED sú tech/BDM unikát, ich o pozíciu len tak hocikto nepripraví.
9,5 / 10
Guillemoth
- basová gitara
J.Oliver
- gitary
Phlegeton
- vokály
Migueloud
- gitary
G-Calero
- bicie
1. Pseudo-Horizon
2. Neomorph Mindkind
3. Agliptian Codex Cyborgization
4. The Singularitarianism
5. Eukaryotic Hex Swarm
6. Computronium Pulsar Nanarchy
7. A-Life Omega Point
8. 57889330816.1
9. Zeroth-Energy Graviton
10. Molecular Winds
Krighsu (2016)
Exodromos (2013)
Quasineutrality (EP) (2012)
Quasineutrality (singel) (2010)
Get Drunk Or Die Trying: Premature Burial Tour Vol.1 (split) (2004)
Planisphærium (2003)
Voxel Mitosis (demo) (2001)
Floating Cadaver In The Monochrome (demo) (1999)
Vydáno: 2016
Vydavatel: Season Of Mist
Stopáž: 34:42
Je to ostuda ale tuhle kapelu resp tohle album jsem objevil teprve nedávno a je to dokonalost s velkým D. Krighsu poslouchám už přes dva měsíce a nemůžu se ho pořád nabažit.Mimo jiné je to taky důkaz že profesorsky hraný technický DM může být záživný a zábavný (narážím na poslední Obscuru, i když ta není BDM) Paráda!
Slovenský Seattle nie je Prešov, ale Nitra. Toto je naozaj špičková domáca nahrávka a ak aj neexistuje škatuľka ako dark progressive grunge, tak album TILT ju práve vytvoril.
Jednočlenný projekt Kanaďana Jocelyna Galipeaua už dlouho vzývá raně osmdesátkový heavy metal a v současné vlně zájmu o kovové retro může být jeho nové album zajímavým tipem, pokud ovšem snesete, že umělcův pěvecký výkon dokáže občas mírně zatahat za uši.
Pro mě zásadní objev na slovenské scéně a to nejen v neotřelých nápadech, ale i v přístupu k tvorbě v rámci black a death metalu. Korunováno skvostným zvukem ze studia Pulp. A ano, máme v tu zpoždění v tom objevování. Asi rok.
Má to niekoľko dobrých nápadov, ale celkovo mi tu chýba akákoľvek ambícia. Je to celé uponáhľané, miestami aj dosť blbučké, herci žiadna sláva - skrátka taká spotrebná hororová jednohubka. Za návštevu kina to nestojí. 5/10, možno 6/10.
Naprosto unikátní slovenský projekt tematizující aktuální společenská i politická témata. Hudebně založený na žánrové hravosti kombinující alternativní rock, mathrock, jazzové elementy i postpunk.
Kytarista HIPPOTRAKTOR Sander Rom se svou druhou skupinou prezentuje zvláštní rockovou alternativu s nervózní atmosférou a funky prvky. I tvrdší a melodické polohy se objeví. Možná jen pro omezený okruh posluchačů, neboť to smrdí inspirací Mike Patonem.
Mexická odpověď na AMARANTHE. Je to trochu ostřejší, v základu více do deathu, téměř bez čistého mužského zpěvu a méně chytlavých melodií, ve kterých má zase navrch Mörckova parta. Ale je to dobré.